Stručno usavršavanje učiteljica u Reykjaviku

Objavljeno u: Engleski jezik

Tema seminara jest nova metodologija u nastaviplaniranje CLIL lekcije kojom se integriraju sadržaji stranog jezika i ostalih nastavnih predmeta.

Seminar se sastojao od radnog dijela i posjeta kulturnim znamenitostima grada i okolice. Započeo je teorijom: što je CLIL, vrste CLIL-a, principi, tehnike i načini motiviranja učenika u CLIL lekcijama – postoje intrinsic (unutarnja motivacija) i extrinsic (vanjska) motivacija. Prikazani su razni načini motiviranja učenika te aktivnosti kojima se potiču aktivnosti slušanja, čitanja, govora i pisanja. Kad planiramo CLIL lekciju, važno je razlikovati SOFT CLIL i HARD CLIL lekcije. U soft CLIL lekciji naglasak je na usvajanju jezičnih sadržaja, a u hard CLIL na usvajanju sadržaja drugog nastavnog predmeta. U obje vrste lekcija učenik je u središtu nastavno-obrazovnog procesa.

Zatim se govorilo o upotrebi tehnologije u nastavi: uređaja i mrežnih alata. U praktičnom dijelu trebalo je u grupama izraditi CLIL lekciju pomoću Bloomove taksonomije vodeći računa o principima CLIL-a i obrazovnim ishodima koji uključuju četiri C – Collaboration (suradnja), Communication (komunikacija na stranom jeziku), Critical thinking (kritičko promišljanje) i Creativity (kreativnost) – te o načinima poboljšanja 4 aktivnosti: čitanja, pisanja, govora i razumijevanja.

Zadnji dan seminara sudionici su predstavili svoju školu, zemlju i školske projekte te su se dogovarali za buduće projekte eTwinning i Erasmus KA2.

Kulturni posjeti uključivali su vođenu turu gradom u kojoj su sudionici saznali osnovne povijesne, kulturne i geopolitičke činjenice o Reykjaviku i Islandu. Prvi stanovnici Islanda bili su Norvežani koji su stigli u 9. stoljeću. Tijekom stoljeća stanovništvo se povećavalo: od 1000 na samom početku do 45 000 nakon Drugog svjetskog rata (1945.), dok je danas 320 000 stanovnika, od toga dvije trećine u Reykjaviku, a ostatak nastanjuje drugi veliki grad Akureyri. Premijerka Islanda zove se Katrin Jakobsdóttir. Ribarstvo i turizam glavne su gospodarske grane. Island se naziva zemljom vatre i leda zbog aktivnog vulkana i više od 400 ledenjaka. Obiluje prirodnim znamenitostima kao što su prirodne toplice Blue Lagoon i gejziri na Golden Circleu, gdje su još dvije popularne turističke atrakcije: Nacionalni park Thingvellir i slapovi Gullfoss. Na Islandu žive autohtone ptice poznate pod nazivom tupik (puffin). Prosječna dnevna temperatura iznosi 6,7 °C, dok je prosječna noćna 2,2 °C.

Projekt ne završava ovim stručnim usavršavanjem. Naime, u planu su još četiri mobilnosti te brojne aktivnosti primjene naučenog u razredu, kao i diseminacije stečenog znanja.